Kiállítások - Mindszenty József Látogatóközpont - Zalaegerszeg

I. emelet

Mindszenty József bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek
életútját bemutató kiállítás

„SZERETETET HOZTAM IDE IS”

 

A kiállítás legfőbb célja és üzenete bemutatni Mindszenty József személyét, a 20. század magyar történelmének és egyháztörténetének egyik legmeghatározóbb, ikonikus alakját, akinek áldozatvállalását az elmúlt évtizedek politikai beágyazottságának függvényében meglehetősen változatosan értékelték. A kiállításban ezt a rendszerváltás előtti és körüli egysíkúbb, elvont kategóriákban gondolkodó Mindszenty-kánont szeretnénk árnyalni; a főpap történeti szerepvállalásának sokrétű érzékeltetésén túl tehát az EMBER bemutatására is fókuszálunk. Mindszenty nem csupán az elmúlt évszázad képviselője –a fiatalabb generációkat is éppúgy megszólíthatja.

 

Mindszenty József életútját, illetve tiszteletét a legkorszerűbb egyedi installációs eszközökkel és technikai háttérrel tárjuk a látogatók elé. A kiállítás kevésbé tárgy-, mint inkább élményközpontú; célja, hogy a megfelelő mélységű információ-átadáson túl a látogatót további egyéni kutatásra, olvasásra sarkallja életkortól és iskolázottságtól függetlenül. Mivel a kiállítás több – egymástól részben eltérő igényszintű és tudású – generációt szólít meg, a multimédiás tartalmak is ehhez igazodnak majd: egy fiatalosabb, lendületesebb tudásanyagot, valamint elmélyültebb, gazdagabb bázisú, esetleges problémafelvetéseket is tartalmazó információegységeket egyaránt magukban foglalnak.

 

 

II. emelet

Egyházüldözés a kommunista diktatúra alatt (1945–1990)

A kiállítás legfőbb célja és üzenete bemutatni azt, hogy a korszak egyházakhoz kötődő áldozatai hogyan élték túl a megpróbáltatásokat, a jól felépített ellenük szőtt „harcban” hogyan tudtak talpon maradni, emellett érzékeltetni azt, hogy ők is emberek voltak, különböző emberek, akik különböző módokon viszonyultak a diktatúra egyházellenes tiltásaihoz. A megközelítés egy ökumenikus jellegű bemutatás, szubjektív nézőpontból, mintha egy túlélő egyházi személy naplójából olvasnánk a történetet.

A kiállítás felépítése a bevezető objektív ismeretátadástól az egyre kevesebb, szubjektívebb, átélhető történések bemutatása felé halad, egészen addig, amíg már az ismeretátadás háttérbe szorul, maradnak csak a „beszédes” tárgyi emlékek, arcok, sugalmazott érzések. A bevezető történeti áttekintést három olyan terem követ, amely a jól felépített propaganda, megfigyelés majd kirakatperbe állítás lépéseit idézi meg. Az azt követő három tér pedig már egy bensőséges megnyílást és visszatekintést eredményez, egyben emléket állítva az áldozatoknak és vallomásoknak, átélve a különböző büntetési formákban megélt, zárt és titkolt hit alapú világot. A kiállítás legvégén a látogató átélheti a sötétségből és bezártságból való szabadulást, kijutást és az áldozatok kapaszkodójával együtt kiérkezzen.

PINCESZINT

Téglától templomig – Válogatás Zala vármegye középkori emlékeiből

A kiállítás legfőbb célja és üzenete bemutatni a Mindszentyneum építését megelőző régészeti feltárás során előkerült, a középkori téglaégetés emlékét őrző kemencéket, amelyeknek jelentős szerepük lehetett Zalaegerszeg építéstörténetében. A tulajdonképpeni megtalálásuk helyén látható téglaégetők sorsában valamelyest az egykori egerszegi vár is szerepet játszott, amelynek nyomait szintén fellelték az itt ásatást végző régészek. Ezen településtörténeti jelentőséggel bíró objektumok vizsgálati eredményei alapján készült animációs film segítségével a látogatók szeme előtt is megelevenedik a „múltra épülő jövő”. Ugyanis a tárlatban látható téglaégetők virágkora a 14-15. századi építkezésekhez köthető, míg feledésbe merülésükhöz az egykori egerszegi vár török időszakban épített palánkfala is hozzájárult, amikor annak cölöpsora és a várárok átvágta az egyik kemencét.

Emellett a kiállítás mesél más, Zala megye területén előkerült – elsősorban vallási vonatkozású – kincsekről, épületekről és izgalmas helyszínekről is, amelyek mentén a középkor világába pillanthatnak be a látogatók. A megye szerzetes- és lovagrendi emlékeinek bemutatása jelentős részben támaszkodik az elmúlt években folytatott régészeti kutatások eredményeire, és ezen időszerűséget folyamatosan fent kívánja tartani az aktuális feltárási eredmények hozzáfűzésével a bemutatott anyaghoz.

A tárlat igyekszik minden korosztályt megszólítani, interaktivitásra ösztönözni, amelyhez a hagyományos bemutatási módok mellett a modern technológiát is segítségül hívja, illetve tapintható, lapozható elemeket is kínál.

Időszaki kiállítások

Az időszaki kiállítótérben a Mindszentyneum szellemiségéhez illeszkedő művészeti alkotások, vándorkiállítások, különleges tárlatok kapnak helyet, továbbá lehetőség nyílik helyi és környékbeli tehetségek, művészi munkák bemutatására.


Győzelmi jelentések helyett

Emlékkiállítás IV. Károly boldoggá avatásának huszadik évfordulóján

A Habsburg Ottó Alapítvány névadója édesapja előtt tiszteleg az emlékkiállítással, mely a zalaegerszegi Mindszentyneumban 2024. október 30-tól látogatható.  Az Alapítvány a javarészt a gyűjteményébe tartozó dokumentumok, fotók és tárgyak segítségével mutatja be a húsz esztendeje boldoggá avatott uralkodó életútját, amely bár emberileg sikertelennek tűnt, ma mégis példaként szolgál: az örök értékek keresése és az Isten előtti felelősség világító lámpás lehet az emberi viszonylatokban is.

Az Osztrák–Magyar Monarchia utolsó uralkodóját, Habsburg-Lotaringiai Károlyt (1887–1922) kortársai igen szélsőségesen ítélték meg. Uralkodása éppoly viharos volt, mint amilyen rövid (1916–1918): egy embertelen háború, nacionalista törekvések, szociális és politikai forrongások, értékrendek válsága közepette kellett vállalnia a felfogása szerint Istentől rárótt felelősséget népei boldogulásáért. Hű támogatók és gyűlölködő ellenségek között igyekezett országát békés kikötőbe kormányozni a háború embertelenségéből.

IV. Károly király elsőszülött fiában, Ottóban mély nyomot hagyott szülei hite és értékrendje. Édesapja halála és az ehhez kapcsolódó emlékek kitörölhetetleneknek bizonyultak, és egész életében reflektált rájuk. Apja halálának 50. évfordulóján így írt:

„Amikor apám meghalt, kilencéves voltam. Gyermekkorom óta igen mélyen kötődtem hozzá, és éppen az utolsó hetekben Madeirán sok mindent mondott nekem. Így legalább egy gyermek szintjén áttekintést kaptam egy olyan életről, amely annyira telítve volt vereségekkel és csalódásokkal, mint kevés másik; és amely emberi nézőpontból kudarcnak tekinthető. Békét akart, és háborút kellett folytatnia. Az egységre törekedett, és felelős pozícióban kellett végignéznie a soknemzetiségű birodalom pusztulását. Számos barátja hátat fordított neki, sőt el is árulta őt.

És mégis, éppen az a három óra a Quinta do Monte betegszobájában mutatta meg nekem, hogy apám élete nem volt boldogtalan. Ahogy élete utolsó napján láttam őt – az igazság órájában, ahogy a spanyolok mondják –, tudtam, hogy az élete sikeres volt. A halál árnyékában nincs önámítás. Az ember egyedül marad, és az evilági eredmények már nem számítanak. Amikor az ember Teremtője elé áll, Őelőtte csak a kötelesség teljesítése és a jószándék számít. Isten nem azt várja az emberektől, hogy győzelmi jelentéseket hozzanak neki. A sikert Ő adja. Tőlünk csak azt várja, hogy a tőlünk telhető legjobbat tegyük.” (Die Furche, 1972. április 6.)

Műtárgyvédelmi okok miatt a kiállítótérben egyszerre maximum 20 fő tartózkodhat.

 

Próbálja ki a A IV. Károly nyomában című szabadulószobánkat 2024.10.30-tól!

Tárlatvezetés

Vendégeink számára lehetőség nyílik csoportos illetve egyéni tárlatvezetésre állandó és időszaki kiállításainkban egyaránt.

Kérjen belépőjegye mellé egyéni tárlatvezetést az állandó kiállításainkban, kedvezményes 1.000 Ft / fő áron!

  • Téglától templomig – Válogatás Zala vármegye középkori emlékeiből 
  • Mindszenty József életút-kiállítás
  • (F)Egyház – Egyházüldözés a kommunista diktatúra ideje alatt. 

A Mindszentyneum fenntartja a jogot, hogy az előzetes csoportos bejelentkezések és rendezvények alkalmával, adott napokon, vagy napszakokban a tárlatvezetés nem igényelhető. 

Felhívjuk figyelmét, hogy az időszaki és az állandó kiállításokon kizárólag múzeumunk képzett tárlatvezetői tarthatnak magyar, illetve idegen nyelvű tárlatvezetéseket. Bejelentkezés szükséges, kérem írjon e-mailt a informacio@mindszentyneum.hu e-mail címre.

Bejelentkezés szükséges, kérem írjon e-mailt az informacio@mindszentyneum.hu e-mail címre.

  • Magyar nyelvű tárlatvezetés felára 10-20 fő között: 20.000 Ft
  • Angol vagy német nyelvű tárlatvezetés felára 10-20 fő között: 25.000 Ft